Τα «χρυσά» κορίτσια του Γ.Σ. “Πίνδαρος” Θήβας

Στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού Αθλητικού Κέντρου της Αθήνας, πραγματοποιήθηκαν το σαββατοκύριακο που πέρασε (20-21/7) οι αγώνες για την κορυφαία, εγχώρια, διοργάνωση του κλασσικού αθλητισμού. Συγκεκριμένα έγιναν οι αγώνες για το 99ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ανδρών και το 78ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα γυναικών. Τα πρωταθλήματα ολοκληρώθηκαν με τους αθλητές και τις αθλήτριες να αφήνουν πάρα πολύ καλές εντυπώσεις ενόψει και της κορυφαίας διοργάνωσης που δεν είναι άλλη από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ανδρών-γυναικών που θα γίνει στην Μόσχα (10-18/8).

Στους αγώνες έλαβαν μέρος και πολλοί-ες αθλητές και αθλήτριες από την Βοιωτία ή αθλητές-ιες οι οποίοι-ες αγωνίζονται για βοιωτικούς συλλόγους. Σαφώς ξεχώρισαν οι αθλητές και οι αθλήτριες του Γ.Σ. «Πίνδαρος» Θήβας......
Κορυφαία όλων ήταν η Χριστίνα Χαντζή-Νεαγκ (φωτο πάνω) η οποία την Κυριακή, μέσα σε διάστημα λίγων, μόλις, ωρών, στέφθηκε δυο φορές πρωταθλήτρια Ελλάδας. Αρχικά, στα 400 μέτρα με εμπόδια (για 9η, σερί, χρονιά αφού κατέχει τον τίτλο από το 2005) και κατόπιν και στην σκυταλοδρομία 4Χ400 μέτρα τρέχοντας με την ομάδα του Γ.Σ. «Πίνδαρος» Θήβας.
 Η 37χρονη (γεννήθηκε το 1976) αθλήτρια, στην κούρσα των 400 μέτρων με εμπόδια έκανε 58.38 αφήνοντας πολύ πίσω (61.30) την Δήμητρα Φρατζή του Γ.Σ. Νεάπολης Χαλκίδας και έγινε πλέον, «μύθος» στο αγώνισμα. Ο χρόνος αυτός είναι και νέο ρεκόρ της Ε.Α.Σ. Βοιωτίας-Εύβοιας στην κατηγορία των Γυναικών (το προηγούμενο κατείχε η Θεοδοσία Νακοπούλου, επίσης του Γ.Σ. «Πινδάρος» Θήβας με 58.52 απο το 2008).
 Στην σκυταλοδρομία 4Χ400 μέτρα ήταν η τελευταία δρομέας για τον Θηβαϊκό σύλλογο παίρνοντας την σκυτάλη από την Κατερίνα Σύρου (1983). Την κούρσα ξεκίνησε η Μαρία Γκουμπλια (1983) ενώ δεύτερη έτρεξε η Ευαγγελία Γκαράνη (1988). Τα κορίτσια του Πίνδαρου ήταν εκπληκτικά, έκαναν χρόνο 3.48.85 και τερμάτισαν άνετα πρώτες.
 - Να σημειώσουμε οτι η Σύρου και η Γκαράνη είχαν στεφθεί πρωταθλήτριες στα 4Χ400μ. και το 2011 τρέχοντας για τον Γ.Σ. «Ερμής» Σχηματαρίου (μαζί με την Δήμητρα Τσαγανού και την Θεοδοσία Ναικοπούλου). -
 Η Κατερίνα Σύρου εκτός από το χρυσό μετάλλιο της Κυριακής, το Σάββατο είχε φορέσει και το ασημένιο αφού είχε καταλάβει την 2η θέση στην κούρσα των 400 μέτρων με χρόνο 55.73 ενώ την Κυριακή (λίγη ώρα πριν από την σκυτάλη) είχε καταλάβει την 5η θέση στην κούρσα των 200μ. με χρόνο 25.25.

Πολύ καλά πήγαν όμως και οι:

Η Βαγγελιώ Σοφάνη, η οποία αγωνίζεται για τον Πανελλήνιο Γυμναστικό Σύλλογο, το Σάββατο, με καλύτερη βολή στα 53 μέτρα και 41 εκατοστά κατέλαβε την 2η θέση στην δισκοβολία ενώ την Κυριακή, με καλύτερη βολή στα 15,58μ. κατέλαβε επίσης την 2η θέση στην σφαιροβολία.
 Ο λιβαδείτης, Γιώργος Διαλεκτός, ο οποίος αγωνίζεται για τον Γ.Α.Σ. Ιλισσός, άφησε για λίγο τα βουνά και έτρεξε το Σάββατο στα 3.000 μέτρα με φυσικά εμπόδια (στιπλ) (έχει καλύτερη επίδοση 9:06.68) όπου με χρόνο 9.14.75 κατέλαβε την 3η θέση.
 Ο Σπύρος Λεμπέσης, ο πρωταθλητής μας στον ακοντισμό, ο οποίος κατάγεται από το Μαυρομάτι και ο οποίος αγωνίζεται για τον Μ.Ε.Α.Σ. «Τρίτων» Θεσσαλονίκης, με μια βολή μόλις στα 71 μέτρα και 55 εκατοστά, λόγω του γνωστού τραυματισμού στον ώμο, κατέλαβε την 3η θέση. Αμέσως μετά ανακοίνωσε οτι έτσι ολοκλήρωσε και τη χρονιά.
 Ο Τάσος Φράγκος του Γ.Σ. «Πίνδαρος» Θήβας, το Σάββατο, με χρόνο 48.22 ήταν 4ος στα 400μ. Ο πρωταθλητής Ελλάδας, αλλά και Βαλκανιονίκης στους έφηβους, στον προκριματικό πέτυχε επίδοση 48.00 που είναι νέο ρεκόρ της Ε.Α.Σ. Βοιωτίας-Εύβοιας στις κατηγορίες έφηβων, νέων, αλλά και ανδρών. Το προηγούμενο κατείχε ο ίδιος με 48.02 απο τις 15/06/2013.
 Η Ευαγγελία (Λία) Ζυγόρη, η οποία, πλέον, τρέχει για τον Γ.Σ. Γλυφάδας, στην κούρσα των 400μ., το Σάββατο, με χρόνο 56.50 κατέλαβε την 4η θέση.
 Ο λιβαδείτης, Κώστας Βασιλάκης, ο οποίος, πλέον, τρέχει για τον (Α.Π.Ο. Επίδαυρου), την Κυριακή, στην κούρσα των 800 μέτρων, ήταν 5ος με χρόνο 1.52.10. Ο ίδιος, το Σάββατο, ήταν 7ος στα 1.500μ. με χρόνο 3.54.57
 Η Σοφία Γαρδικιώτη, του Γ.Σ. «Ερμής» Σχηματαρίου, ήταν 6η στο τριπλούν, με άλμα στα 12 μέτρα και 72 εκατοστά που είναι και νέο ρεκόρ της Ε.Α.Σ. Βοιωτίας-Εύβοιας στις κατηγορίες Νέων και Γυναικών. Το προηγούμενο κατείχε η Ευαγγελία Χαλιώτη του Α.Κ.Ο. Λιβαδειάς με 12.55 απο το 1998.
 Ο Αναστάσιος-Πλάτωνας Αναστασίου, του Α.Κ.Ο. Λιβαδειάς, με χρόνο 1.54.18 κατέλαβε την 8η θέση στην κούρσα των 800 μέτρων το Σάββατο.
 Τέλος, η ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ100μ. των ανδρών του Γ.Σ. «Πίνδαρος» Θήβας ήταν 10η με 42.72.

Βαθμολογία

Στην βαθμολογία των σωματείων, αμέσως μετά από την ολοκλήρωση των αγώνων, είχαμε:
 Στις γυναίκες πρωταθλήτρια αναδείχθηκε και πάλι η Α.Ε.Κ. καθώς οι αθλήτριές της με τις επιτυχίες τους συγκέντρωσαν 184 βαθμούς. Δεύτερο σωματείο ήταν ο Πανελλήνιος Γ.Σ. με 174 βαθμούς και 3ο ο Γ.Σ. «Ελευθέριος Βενιζέλος» με 83,5. βαθμούς
 Οι πολύ μεγάλες επιτυχίες των κοριτσιών του Γ.Σ. «Πίνδαρος» Θήβας ανέδειξαν τον σύλλογο 9η δύναμη στην Ελλάδα μιας και συγκέντρωσαν 61 βαθμούς. Ο Γ.Σ. «Ερμής» Σχηματαρίου με 7 βαθμούς κατατάχθηκε στην 65η θέση ενώ ο Α.Κ.Ο.Λ. με 1 βαθμό πηρε την 84η θέση.
 Στους άνδρες πρώτο σωματείο αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. με 204 βαθμούς, δεύτερο η Α.Ε.Κ. (104) και τρίτο ο Γ.Σ. «Ηρακλής» Θεσσαλονίκης (96).
 Ο Γ.Σ. «Πίνδαρος» Θήβας με 15 βαθμούς πήρε την 43η θέση, ο Α.Κ.Ο.Λ. με 5 την 77η, η Α.Γ.Ε.Β. με 1 βαθμό την 97η ενώ ο Γ.Σ. «Ερμής» Σχηματαρίου με επίσης, 1 βαθμό την 99η.
 - Στα 400 μέτρα με εμπόδια το 61.30 που έκανε η Δήμητρα Φραντζή είναι νέο Πανευβοικό ρεκόρ στην κατηγορία Γυναικών. Το προηγούμενο κατείχε η Μαρία Κρόκου του Πανευβοικού με 62.06 απο το 1997.